Opublikowany przez: Joanna P. Redakcja
Autor zdjęcia/źródło: Czego nie robić w czasie burzy, Boboshow Pixabay
Najbliższe godziny przyniesą mnóstwo zawirowań pogodowych. Nie wiadomo dokładnie kiedy spotkamy burzę, pewne jest natomiast, że raczej trudno będzie jej uniknąć. Podczas burzy obowiązują proste zasady zachowania, o których wiedzą nawet najmłodsi, lecz większość z nas o nich zapomina. Czego nie robić w czasie burzy?
Zdarza się, że wiatr towarzyszący burzy wyrywa drzewa z korzeniami, porywa dachy, lecz najgorsze, że rani także ludzi. Nie mamy wpływu na szkody wyrządzone przez burzę, lecz możemy starać się chronić siebie i najbliższych. W związku z ostrzeżeniami o czekających nas w najbliższych dniach burzach z gradem w większości województw, przypominamy najważniejsze zasady zachowania podczas burzy.
Nie chodzi o to, aby zabawiać się w łowcę burz i śledzić jej drogę. Burza nie pojawia się znikąd, zwykle wiemy, że nadchodzi. Niebo robi się czarne i słychać grzmoty. Obserwując takie zjawiska warto zostać w domu lub miejscu, w którym akurat przebywasz i przeczekać burzę, bo zanim zacznie padać, już sam piorun grozi porażeniem.
Należy unikać także wszelkich wież i słupów, ponieważ najwyższe obiekty najłatwiej ściągają wyładowania towarzyszące burzy. Unikaj także sąsiedztwa trakcji tramwajowych i przewodów wysokiego napięcia. Najlepiej w takiej sytuacji schować się w jakimkolwiek dostępnym budynku lub w samochodzie.
Nie pędź nigdzie próbując wyprzedzić burzę, chyba, że uda Ci się zrobić to zanim się rozpocznie. Jeśli już jednak dopadnie Cię burza na łące lub innej otwartej przestrzeni przykucnij ze złączonymi stopami. Jeśli przebywasz akurat na polu namiotowym, spróbuj znaleźć jakiś budynek, w którym można się schronić, ponieważ metalowe elementy stanowiące wyposażenie biwakowe mogą ściągać pioruny.
Owszem, trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych drobiazgach. Widząc nadchodzącą burzę, nie czekaj, aż ta zacznie szaleć, tylko wcześniej pozamykaj wszystkie okna i drzwi. Zrób to zwłaszcza, jeśli planujesz wyjście z domu przed burzą. Warto także zabezpieczyć kwiaty i inne elementy na balkonach grożące porwaniem lub przewróceniem przez silny wiatr.
W nawiązaniu do punktu pierwszego, taka zapobiegliwość jest ważna szczególnie w górach. Przebywanie w górach podczas burzy jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ znajdujemy się wysoko, na otwartej przestrzeni. Najlepiej widząc (słysząc), że burza nadciąga zejść jak najniżej, a jeśli w pobliżu znajduje się schronisko to schować się w nim.
Uwielbiamy spędzać wakacje nad wodą, ale podczas burzy woda staje się bardzo groźna. Widząc oznaki zbliżającej się burzy najlepiej opuścić zbiorniki wodne. Nie pływać łódką po jeziorze, wyjść z basenu, nie spacerować brzegiem morza. Woda bardzo łatwo „przyciąga” pioruny.
Samochód sam w sobie jest bezpieczny i można w nim schronić się podczas burzy. Jeśli akurat jedziesz samochodem i dopadnie Cię burza, zatrzymaj się i pozostań w nim. Nie można jednak parkować pod drzewami, słupami i liniami wysokiego napięcia.
Czasami znajdujemy się w okolicznościach, gdy bardzo trudno uchronić się przed burzą. Większość sytuacji niebezpiecznych wynika jednak z naszego wiosenno - letniego wyluzowanego zachowania i brawury. Dlatego warto przypomnieć sobie, czego nie robić w czasie burzy.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.